بلاگ

مقایسه چرم طبیعی با چرم مصنوعی و تفاوت آن‌ها

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی

همیشه افرادی که در شناخت جنس چرم مبتدی هستند یا تجربه زیادی در خرید چرم ندارند با این قبیل سوالات که آیا این چرم طبیعی است یا مصنوعی مواجه هستند. شناخت تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی برای این افراد دشوار است؛ زیرا آگاهی درستی از این دو جنس ندارند.

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی

قطعا، تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی کار ساده‌ای نیست. اغلب مردم حین خرید جهت اطمینان از جنس محصول خود از فروشنده سوال می‌کنند برای مثال آیا جنس این کیف چرم طبیعی است یا خیر؟ زیرا خریدار به دنبال کیفیت است. این موضوع که چرم طبیعی با‌دوام، زیبا و مرغوب است موضوع واضحی است و برای افراد جامعه مشخص است که چرم طبیعی ارزش بسیار بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارد.اگرچه نسبت به گذشته صنعت چرم مصنوعی تغییرات زیادی کرده است، اما هنوز قابل مقایسه با چرم طبیعی نیست اما هنوز راه تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی برای خریدار کار دشواری است.

پیشنهاد ما به شما:

کیف دوشی مدل 6519-1

چرم طبیعی چیست

چرم طبیعی مستقیم به روش دباغی جهت اماده‌سازی و پرداخت پوست خام حیواناتی مانند بز، گاو و گوسفند تولید می‌شود. به دلیل فساد پذیری پوست حیوانات، آن‌ها را به دباغخانه برای ساخت چرمی قوی و انعطاف‌پذیر می‌فرستند. دباغی به دو صورت فیزیکی و شیمیایی با استفاده از مواد گیاهی انجام می‌شود. این کار به طوری انجام می‌شود که در خصوصیات اصلی چرم تغییری ایجاد نمی‌کند و تنها از نظر سطح بیرونی برای مقاومت از نفوذ تجزیه کنندگان مواد برای مقاوم سازی انجام می‌گیرد.

چرم طبیعی

چرم مصنوعی چیست

چرم مصنوعی مستقیم از مواد پلیمری به نام pvc و pu تولید می‌شود و به دو روش، تر و خشک تولید می‌شود. هر کدام از روش‌ها، برای تولید نیاز به شرایط ویژه خود دارند. امروزه تولید و استفاده از چرم مصنوعی به دلایل قیمت زیاد چرم طبیعی و مسايل اخلاقی که عبارت است از رعایت حقوق حیوانات، به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرم مصنوعی

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی

داشتن شناسنامه محصول

نخستین مشخصه تفاوت چرم طبیعی از چرم مصنوعی داشتن شناسنامه محصول است. محصولاتی که از چرم اصل ساخته می‌شوند، نشان مخصوص خود را دارند. شما به عنوان یک خریدار می‌توانید شناسنامه محصول چرمی خود را در هنگام خرید از فروشنده بخواهید.

 

پیشنهاد ما به شما:

تفاوت قیمت چشمگیر چرم طبیعی با چرم مصنوعی

این روش برای فهمیدن تفاوت چرم طبیعی از چرم مصنوعی راه دقیقی نیست اما می‌تواند در این مسیر کمکمتان کند، زیرا محصولات چرم طبیعی بسیار گران‌تر از محصولات چرم مصنوعی هستند. لازم به ذکر است که موضوع تفاوت قیمت توسط فروشنده‌ها همیشه رعایت نمی‌شود.

تفاوت قیمت چرم طبیعی و چرم مصنوعی

پیشنهاد خرید

کفش پیاده روی زنانه مدل 1590

1,269,000 تومانخرید کنید

بوی چرم

شما به عنوان یک خریدار میتوانید تفاوت بویی را در چرم طبیعی و مصنوعی حس کنید. زیرا بوی چرم مصنوعی یاد‌آور بوی شیمیایی برای شما است اما چرم طبیعی بویی خاکی و کمی شیرین دارد. این  یکی از تفاوت‌های اولیه چرم طبیعی با چرم مصنوعی به حساب می‌آید.

بررسی منافذ پارچه

چرم طبیعی دارای منافذ ریز، صاف و خطوط ظریف است، در حالی که چرم مصنوعی بسیار براق است و خطوط و منافذ ظریفی ندارد. به دلیل پیشرفت‌های اخیر در زمینه فناوری پردازش چرم مصنوعی، تشخیص تفاوت  آن  با چرم طبیعی از این طریق، برای خریدار سخت است.

لمس چرم

یکی از مهم‌ترین نشانه‌ها برای تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی لمس محصول است. چرم طبیعی مانند یک پوست واقعی بر خلاف چرم مصنوعی حسی گرم به دست منتقل می‌کند اما چرم مصنوعی سرد‌تر و سخت‌تر است. چرم طبیعی به دلیل انجام عملیات کمتر، نرم‌تر است و کیفیت بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارد.

 

پیشنهاد ما به شما:

ضخامت ناهمگن

هنگامی که به قسمت‌های مختلف چرم طبیعی دست می‌کشید، سطح چرم یکسان نیست و این باعث می‌شود بعضی از قسمت‌ها نازک و بعضی قسمت‌ها ضخیم باشند چون قسمت‌های مختلف پوست دام ضخامت‌های مختلفی دارند. در چرم مصنوعی به دلیل تولید با استفاده از دستگاه ضخامت چرم کاملا در تمامی نقاط آن یکسان می‌باشد.

تفاوت چرم طبیعی و چرم مصنوعی در منعکس کردن نور

به دلیل یکسان نبودن سطح چرم طبیعی هنگامی که آن را زیر نور بگیریم، نور را به شکل منظم و یکدست منعکس نمی‌کند اما چرم مصنوعی به دلیل سطح یکسان اگر زیر نور گرفته شود، نور را به طور منظم و یکدست منعکس می‌کند.

تست شعله

چرم طبیعی به سادگی آتش نمی‌گیرد، تغیییر شکل نمی‌دهد و اگر شعله را تا مرحله سوختن ادامه دهید بویی مشابه سوختن مو می‌دهد. لازم به ذکر است که چرم مصنوعی به دلیل ساهته شدن از pvc  اگر در معرض سوختن قرار بگیرد به‌سرعت جمه شده و تغییر شکل می‌دهد و می‌سوزد.

جنس قسمت پشت چرم

از آشکار‌ترین تفاوت‎‌های چرم طبیعی و چرم مصنوعی جنس پشت این محصولات است. پشت چرم طبیعی پرز دارد ولی پشت چرم مصنوعی با نخ دوخته شده است.

مقدار وزن

همواره چرم طبیعی به‌دلیل ساخته شدن از پوست حیوانات سنگین‌تر از چرم مصنوعی که ساخته شده از  مواد pvc است می‌باشد.لازم به ذکر است چرم‌های طبیعی حیوانات مختلف نیز دارای وزن‌های متفاوتی هستند برای مثال چرم ساخته شده از پوست بز به طور قابل توجهی سبک‌تر از چرم پوست گاو است.

انعطاف‌پذیری

ساده‌ترین راه در مورد قضاوت چرم طبیعی و مصنوعی این است که میزان انعطاف‌پدیری آن را بررسی کنیم. با خم کردن چرم، اگر  چرم به حالت اول برگردد و چین و چروکش از بین رفته باشد چرم طبیعی است اما اگر چرم به سختی خم شود و خط و چین و چروک را بر روی خود باقی بزارد چرم مصنوعی می‌باشد.

 

پیشنهاد ما به شما:

تست رطوبت بوی چرم

یکی از ساده‌ترین تفاوت‌های چرم طبیعی از چرم مصنوعی، با استفاده از تست رطوبت می‌باشد. چرم طبیعی هزاران منافذ کوچک دارد که مانند چوب بسته به محیط اطراف رطوبت را جذب می‌کند. با ریختن چند قطره آب روی چرم، اگر چرم طبیعی باشد آب به سرعت جذب می‌شود و برعکس اگر چرم مصنوعی باشد آب دفع می‌شود. لازم به ذکر است هنگام انجام آزمایش رطوبت، فقط از چند قطره آب استفاده کنید زیرا نباید چرم طبیعی را در رطوبت بیش از حد اشباع کنید چون ممکن است به چرم آسیب برسد. با این حال متوجه شدیم که چرم طبیعی رطوبت را جذب و چرم مصنوعی رطوبت را دفع می‌کند. البته ممکن است انواعی از چرم مصنوعی آب را جذب کنند.

از کجا محصول با چرم طبیعی بخریم

اگر به دنبال خرید محصولات چرم طبیعی هستید ما به شما راه آسان‌تری را پیشنهاد می‌کنیم. خرید از یک فروشگاه یا سایت معتبر می‌تواند کمک بسیار بزرگی را به شما خریدار محترم حین خرید ارائه دهد. دیگر نیازی به دلهره حین خرید نیست چون فروشگاه‌های معتبر به جای چرم طبیعی، چرم مصنوعی به شما نمی‌دهند. یکی از بهترین فروشگاه‌های کشور که دارای کیف‌های چرم می‌باشد، فروشگاه دیوید جونز می‌باشد. این فروشگاه که فروش غیر حضوری نیز دارد، خرید انلاین و غیر حضوری را نیز برای شما خریداران عزیز فراهم کرده است. اگر به دنبال کیف چرم هستید می‌توانید به سایت انلاین دیوید جونز بروید و یک خرید آسان و مطمئن را داشته‌باشید.

نتیجه‌گیری

تفاوت‌های چرم طبیعی و چرم مصنوعی اهمیت زیادی در تشخیص آن‌ها از هم دارد. چرم طبیعی بسیار گران است زیرا به همراه مقاومت، از زیبایی و ظرافت بالایی برخوردار است. با نگهداری مناسب می‌توانید تا 15 سال ازمحصولات چرمی خود استفاده کنید. برخلاف چرم طبیعی، چرم مصنوعی در طول زمان مقاومت و رنگ خود را از دست می‌دهد. به یاد داشته باشید، در حالی که چرم مصنوعی می‌تواند جایگزین ارزان‌تری برای چرم طبیعی باشد اما به انداره چرم طبیعی مقاوم و زیبا نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *