بلاگ

کاملترین چک لیست لوازم کوهنوردی یک روزه ( 12 وسیله ضروری)

چک لیست لوازم کوهنوردی

یکی از ورزش‌هایی که در کنار تقویت قوای جسمانی، بعد روحی‌تان را نیز تقویت می‌کند ورزش کوهنوردی است. این ورزش در اشکال مختلفی مانند صخره‌نوردی، یخ‌نوردی، کوه‌پیمایی و… و در بازه‌های زمانی مختلف انجام می‌شود. هر کدام از این حوزه‌ها در کنار تجهیزات عمومی خود از وسایل اختصاصی نیز برخوردار هستند. ازآنجا‌که کوهنوردی در مناطق بکر انجام می‌شود و این امر دسترسی شما را به تجهیزات مورد نیاز محدود می‌کند، داشتن چک لیست لوازم کوهنوردی اهمیت فراوانی دارد. ازاین‌رو در این مقاله قصد داریم به لیست وسایل کوهنوردی یک روزه‌‌ای اشاره کنیم که در تمامی حوزه‌ها مشترک هستند.

لوازم کوهنوردی چیست؟

اگر بخواهیم تعریف جامعی از لوازم کوهنوردی داشته باشیم، باید بگوییم که به کلیۀ لوازم و وسایل لازم برای انجام کوهنوردی که بر اساس نوع مسیر، بازه زمانی، سختی مسیر، فصل انجام کوهنوردی و… نیاز هستند تا به شما کمک کنند که انجام این فعالیت به آسان‌ترین روش ممکن و با کم‌ترین مخاطرات و صدمات بدنی همراه باشد، لوازم کوهنوردی می‌گویند.

لوازم کوهنوردی چیست

اگرچه حوزه‌های مختلفی در ورزش کوهنوردی وجود دارند که نیازمند تجهیزات اختصاص خود هستند، اما برخی لوازم در میان تمامی حوزه‌ها و با هر بازه زمانی مشترک‌اند که لازم است با تهیۀ چک لیست لوازم کوهنوردی از فراموش کردن آن‌ها جلوگیری کنید.

چک لیست لوازم کوهنوردی

شاید در نگاه اول انجام کوهنوردی یک‌روزه یکی از فعالیت‌های بدنی باشد که بدون نیاز به تجهیزات خاصی بتوان آن را انجام داد، اما این تصور کاملاً اشتباه است. تجهیزات کوهنوردی نه‌تنها برای افراد حرفه‌ای، بلکه برای افراد مبتدی و کسانی که این ورزش را به‌صورت تفننی انجام می‌دهند اهمیت زیادی دارند و این امر به‌دلیل سختی‌ها و آسیب‌های مختلفی است که می‌تواند سلامت فرد را تهدید کنند. ازاین‌رو تهیۀ چک لیست لوازم کوهنوردی یکی از اقدامات ضروری خواهد بود. اگر قصد انجام کوهنوردی‌های یک‌روزه را دارید در ادامۀ این مطلب می‌توانید با کامل‌ترین لوازمی آشنا شوید که باید به همراه داشته باشید.

کوله پشتی کوهنوردی

اولین موردی که در چک لیست لوازم کوهنوردی به چشم می‌خورد، کوله‌پشتی کوهنوردی است. تفاوت‌های متعددی میان کوله‌پشتی‌های کوهنوردی با کوله‌پشتی‌های معمولی وجود دارند. اولین مورد به طراحی این تجهیزات برمی‌گردد. کوله‌پشتی‌های کوهنوردی با طراحی باریک و بلند خود امکان جاسازی وسایل بیشتری را فراهم می‌کنند و درعین‌حال، آزادی بیشتری را برای حرکت دست‌ها فراهم می‌سازند. خرید کوله پشتی کوهنوردی می توان بهترین انتخاب برای کادو روز معلم باشد. البته منظور ما معلم ورزشی تان است.

کوله پشتی کوهنوردی

از طرف دیگر، در ساخت آن‌ها از قوانین ارگونومی ستون فقرات استفاده می‌شود تا علاوه بر سبکی و ضد آب بودن، مانع از خستگی بیش از حد فرد شوند. با این اوصاف، تهیۀ کوله‌پشتی کوهنوردی استاندارد اهمیت خود را نشان می‌دهد. یکی از بهترین سایت های خرید کوله پشتی که می‌توانید با اطمینان از کیفیت بالا و قیمت مناسب محصولات، تنوع بالایی از کوله‌پشتی‌های کوهنوردی را در آن مشاهده کنید مجموعۀ دیوید جونز است. دیوید جونز به عنوان بهترین برند کوله پشتی کوهنوردی با سال‌ها فعالیت درخشان خود توانسته‌ است به‌خوبی نیاز افراد را در حوزه فروش کوله پشتی برآورده کند.

دیوید جونز علاوه بر فروش کوله پشتی در زمینه فروش انواع کیف زنانه مثل کیف دستی زنانه، کیف دوشی و کیف پول نیز فعالیت میکند.

کفش کوهنوردی

کفش کوهنوردی

حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است که با تهیۀ کفش‌های نامناسب دچار تاول پا شده‌اید و قدم برداشتن و ادامۀ مسیر برایتان دشوار شده است. راحتی پا در ورزش کوهنوردی اهمیت زیادی دارد؛ چراکه ناهموار بودن مسیر می‌تواند باعث خستگی بیش از حد شود و شما را با چالش‌های فراوانی روبه‌رو کند. در حقیقت، کفش‌های کوهنوردی مطابق با استانداردهای بین‌المللی در این حوزه ساخته می‌شود و تا حد امکان از آسیب دیدن شما جلوگیری می‌کند. ازاین‌رو، تهیۀ کفش کوهنوردی استاندارد یکی از اقلامی است که باید در چک لیست لوازم کوهنوردی قرار بگیرد.

کفش کوهنوردی مناسب باید علاوه بر استاندارد بودن، متناسب با فصل‌های گرم یا سرد سال نیز باشد. برای فصل‌های سرد سال کفش‌های عایق و یخ‌شکن توصیه می‌شوند تا با پوشش‌های دو یا چند لایۀ خود به گرم نگه داشتن پاهای شما کمک و تا حد امکان از نفوذ رطوبت و سرما جلوگیری کنند. این در حالی است که مبادلۀ مناسب هوا یکی از فاکتورهای بسیار مهم در خرید کفش کوهنوردی برای تابستان است.

لباس کوهنوردی

لباس کوهنوردی

فهرست لوازم کوهنوردی بدون اشاره به لباس، ناقص خواهد بود. به‌طورکلی، لباس‌هایی که برای کوهنوردی در نظر می‌گیرید باید متناسب با نوع مسیر و شرایط جوی آب‌ و هوا باشد. در تمامی حالات، استفاده از لباس‌های نخی و پنبه‌ای برای جذب رطوبت بدن ضروری خواهد بود. اگر قصد کوهنوردی در فصل‌های سرد سال دارید باید از لباس‌های پشمی از جنس پولار استفاده کنید. در صورتی که مسیر یک‌روزۀ شما با بارش باران یا برف همراه است، استفاده از بارانی‌های ضد آب یا پانچوهای کورتکس پیشنهاد می‌شود. سایت eligasht در این باره نوشته است:

وقتی کوله پشتی خود را برای رفتن به کوه آماده می‌کنیم باید سه دست لباس مناسب را حتما به همراه داشته باشیم، یک دست لباس برای صعود، یک دست لباس برای کمپ در کوه و یک دست هم مخصوص پایین آمدن

باتوم کوهنوردی

باتوم کوهنوردی

باتوم کوهنوردی نیز در لیست وسایل کوهنوردی یک روزه قرار می‌گیرد. استفاده از باتوم یا عصای کوهنوردی به شما کمک می‌کند تا در مسیرهای ناهموار تعادل خود را به‌خوبی حفظ کنید و در پستی‌ها و بلندی‌ها فشار کمتری به بدنتان وارد شود. در این میان، استفاده از باتوم‌های سبک، بادوام، استاندارد و با قابلیت تنظیم ارتفاع اهمیت فراوانی دارد. استفاده از باتوم می‌تواند به‌صورت تکی یا جفتی باشد که این امر بنا به‌ نظر شخصی و میزان صعب‌العبور بودن مسیر تعیین می‌شود.

کیسه خواب

کیسه خواب

خرید کیسه‌‌خواب نیز باید در چک لیست لوازم کوهنوردی شما قرار بگیرد. این محصول باید متناسب با شرایط آب و هوایی مسیر و مطابق با فصل سال انتخاب شود. این امر به این دلیل است که کیسه‌خواب‌هایی که در فصول سرد سال استفاده می‎شوند، ضخامت بیشتری پیدا می‌کنند تا گرمای لازم را فراهم سازند. این در حالی است که کیسه‌خواب‌های فصل‌های گرم سال سبک‌تر و نازک‌تر هستند.

چادر

چادر به شما کمک می‌کند تا محیط مناسبی برای استراحت و خواب داشته باشید. این موضوع در شرایط آب و هوایی بارانی، برفی یا طوفانی با بادهای شدید اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در هنگام خرید چادر باید به ابعاد آن، وزن، ضد آب بودن و… توجه کنید. ازاین‌رو، به همراه بردن چادر نیز می‌تواند در چک لیست لوازم کوهنوردی شما قرار بگیرد.

طناب

یکی دیگر از مهم ترین لوازم کوهنوری طناب است که سایت insure4sport در این باره گفته است:

Ropes are an essential part of the sport for every other type of climbing. With proper use of your harness, carabiners, belay device, quickdraws, and cams, climbing ropes will save your life if you slip or fall off the rock face.

لوازم پخت و پز

لوازم پخت و پز

اگر قصد دارید تجربۀ آشپزی در کوه را کسب کنید لازم است که لوازم پخت‌وپز را نیز در فهرست لوازم کوهنوردی خود قرار دهید. این وسایل شامل کپسول‌های گازی کوچک با سری‌های قابل حمل، قاشق و چنگال، لیوان، ظروف سبک و… است. به‌ خاطر داشته باشید که وزن این وسایل می‌توانند در استقامت بدنی شما تأثیر بسیار زیادی داشته باشند. پس تا حد امکان از بردن وسایل غیرضروری و سنگین خودداری کنید.

لوازم گرمایشی

شاید تصور کنید که گنجاندن لوازم گرمایشی در چک لیست لوازم کوهنوردی تنها برای فصول سرد سال لازم است، اما سخت در اشتباه هستید. حتی اگر قصد کوهنوردی یک‌روزه را دارید باید در نظر بگیرید که ممکن است به دلایل مختلفی مانند تغییرات جوی ناگهانی یا آسیب‌های بدنی دچار افت دمای بدن شوید. در چنین شرایطی، به همراه داشتن بخاری جیبی، کیسۀ آب گرم، بخاری مسافرتی، پتو و… می‌تواند جان شما را نجات دهد.

 آب و غذا

شاید تصور کنید که می‌توانید برای کوهنوردی‌های یک‌روزه هر وعدۀ غذایی را استفاده کنید و نیازی به بردن مواد غذایی و آب بیشتر نیست، اما این باور اشتباه است. شما باید با بردن مواد غذایی و آب بیشتر خودتان را برای موارد پیش‌بینی‌نشده آماده سازید و از وعده‌هایی غذایی استفاده کنید که پروتئین و انرژی بیشتری را برای شما به همراه دارند.

هد لامپ

هد لامپ

هد لامپ یا لامپ‌ پیشانی نیز جزء چک لیست لوازم کوهنوردی است. شاید تصور کنید که کوهنوردی یک‌روزه نیازی به هد لامپ ندارد، ولی این وسیله جای کمی می‌گیرد و بهتر است آن را به همراه داشته باشید. فراموش نکنید که همیشه باطری اضافه برای هد لامپ داشته باشید تا در مواقع اضطراری با مشکلی روبه‌رو نشوید. سایت imentraffic در تعریف هدلامپ گفته است:

هدلامپ یا چراغ پیشانی در حقیقت یک لامپ سبک است که با چند بند محکم، همانند کلاه روی سر قرار می‌گیرد. هدلامپ می تواند بدون داشتن وزن زیاد هرجایی را که سر در راستای آن می‌چرخد، روشن کرده و در دید قرار دهد.

تجهیزات ناوبری

تهیۀ تجهیزات ناوبری مانند نقشه مسیر، استفاده از ابزارهای مکان‌نما مانند قطب‌نما و GPS و حتی داشتن تلفن همراه، جزء ملزوماتی هستند که لازم است در لیست وسایل کوهنوردی یک‌روزه شما قرار بگیرند تا احتمال هر گونه اتفاق ناخوشایندی کاهش یابد.

کیف کمک‌های اولیه

کیف کمک‌های اولیه

نمی‌توان به انجام کوهنوردی پرداخت، اما از بردن کیف کمک‌های اولیه غافل شد. به همراه بردن چسب زخم، مسکن‌، گاز استریل، موچین، سوزن ایمنی، مواد ضدعفونی‌کننده و… جز مواردی هستند که باید در چک لیست وسایل کوهنوردی شما قرار بگیرند.

سخن آخر

انجام ورزش کوهنوردی در هر بازه زمانی نیازمند تجهیزات و لوازمی است تا به‌واسطۀ آن‌ها بتوان از صدمات جسمی تا حد امکان جلوگیری کرد و از انجام این ورزش نهایت لذت را برد. ازاین‌رو، آشنایی با چک‌لیست لوازم کوهنوردی یک‌روزه می‌تواند دید شما را گسترش دهد و باعث درک اهمیت استفاده از این لوازم شود. در این میان، کوله‌پشتی یکی از مهم‌ترین اقلامی است که باید به همراه داشته باشید. ازآنجا‌که استاندارد بودن و کیفیت بالای این محصول اهمیت فراوانی دارد، می‌توانید با اطمینان کامل نسبت به خرید انواع کوله‌پشتی‌های کوهنوردی از مجموعۀ دیوید جونز اقدام کنید.

 

سوالات متداول

1- وسایل کوهنوردی چیست؟

برای تجربه یک کوهنوردی ایمن و مطلوب شمانیاز به وسایل کوهنوردی دارید، ولی اینکه چه وسایلی باید همراه داشته باشید را باید با توجه مسیری که می‌خواهید بروید و مدت زمانی که قصد کمپ در کوهستان دارید انتخاب نمایید.

2- لیست وسایل کوهنوردی یک روزه چیست؟

برای کوهنوردی یک روزه شما نیاز به کوله پشتی کوهنوردی، نقشه، لوازم گرمایشی، یاتوم، آب و غذا، چادر و کفش کوهنوردی دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *