بلاگ

معرفی انواع چرم (طبیعی و مصنوعی) + معرفی کاربرد و ویژگی هایشان

انواع چرم

وقتی که قصد دارید محصولات چرمی را برای خرید خود انتخاب کنید احتمالا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که خواهید داشت آشنایی با انواع چرم است. اگر به حوزه چرم علاقه داشته باشید احتمالا می‌دانید که چرم دارای انواع مختلفی است که هریک از آنها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود هستند. در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره انواع این چرم‌ها صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم.

انواع چرم بر اساس روش تولید

به طور کلی باید دقت داشته باشید که چرم‌ها بر اساس روش تولیدی که دارند به دو دسته مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته اول از انواع چرم که باید با آنها آشنا شوید چرم‌های طبیعی هستند. این چرم‌ها دارای ویژگی‌های زیادی هستند و به‌صورت طبیعی از پوست حیوانات مختلف تولید می‌شوند. در مقابل چرم‌ های مصنوعی قرار دارند که به‌صورت مصنوعی و از مواد شیمیایی تولید می‌شوند.

انواع چرم بر اساس روش تولید

چرم طبیعی

چرم طبیعی محصولی است که از کندن پوست حیوانات مختلف و کمی تغییرات روی آنها ایجاد می‌شود. از جمله حیواناتی که پوست آنها امروزه در تولید چرم طبیعی کاربرد دارند می‌توان به مواردی همچون گاو، گوسفند، کروکودیل، مار، مارمولک و … اشاره کرد. یکی از ویژگی‌های مهمی که این نوع چرم دارد کیفیت بالایی است که به شما ارائه می‌دهد. چرم‌های طبیعی دارای ماندگاری بالایی هستند و از استحکام زیادی نیز برخوردار هستند. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا در موارد مختلفی کاربرد داشته باشند. برند نوین چرم و چرم مشهد به عنوان بهترین چرم ایران، انواع کیف و کفش چرم طبیعی را با بهترین کیفیت تولید و به فروش میرساند.

چرم‌های طبیعی خود بر اساس فاکتورهای مختلفی به دسته‌های متفاوتی تقسیم‌بندی می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به چرم‌های سبک، نیمه سنگین، سنگین، چرم‌های ورنی، چرم‌های ابر و بادی، چرم‌های شبرو، چرم چاپی و … اشاره کرد. هریک از انواع چرم طبیعی خود دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند که در ادامه درباره آنها نیز صحبت خواهیم کرد.

انواع چرم طبیعی بر اساس وزن

امروزه چرم طبیعی بر اساس وزنی که دارد به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع چرم طبیعی بر اساس وزن

چرم سبک

معمولا از پوست حیواناتی مانند گوسفند، بره، بز و … برای تولید چرم‌های سبک در صنایع مختلف استفاده می‌شود. این دسته از چرم‌های طبیعی برای تولید انواع پالتو و کاپشن نیز کاربرد دارند و البته می‌توان از آنها برای ست کردن کیف و کفش نیز استفاده کرد.

چرم نیمه سنگین

چرم‌های نیمه سنگین معمولا چرم‌هایی بسیار نادر هستند که از قیمت بالایی هم برخوردار هستند. پوست شتر مرغ و کروکودیل معمولا برای تولید این دسته از چرم‌ها استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای مهم این مورد از انواع چرم طبیعی می‌توان به ساخت لوازم لوکس و همین‌طور وسایل تزئینی خاص اشاره کرد.

چرم سنگین

آخرین نوع از چرم طبیعی در این دسته‌بندی چرم‌های سنگین هستند. این نوع چرم معمولا از پوست حیواناتی که مرده‌اند به دست می‌آید. یکی از ویژگی‌های مهم این نوع چرم زیبایی و البته لطافت بالایی است که آنها دارند. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا چرم‌های سنگین دارای کاربردهای زیادی در تولید انواع کیف و کفش و بسیاری از محصولات دیگر باشند.

انواع چرم بر اساس شکل ظاهری

شاید برای شما جالب باشد که بدانید چرم‌های طبیعی را بر اساس شکل ظاهری که دارند نیز می‌توان به دسته‌های متفاوتی تقسیم‌بندی کرد. این دسته‌بندی به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شکل بهتری چرم‌های طبیعی را بشناسید و بتوانید کاربردهایی که هریک از آنها دارند را درک کنید. از جمله انواع چرم بر اساس این دسته‌بندی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع چرم بر اساس شکل ظاهری

چرم ورنی

سطح رویی این نوع چرم معمولا کمی چاق و براق است. همین موضوع نیز باعث جلوه جذاب‌تر آنها می‌شود. این نوع چرم در ساخت انواع کیف و کفش کاربردهای زیادی دارد. همین موضوع نیز باعث شده تا افراد زیادی علاقه‌مند به استفاده از آن در صنعت مد باشند. از طرف دیگر از چرم‌های ورنی معمولا در تولید لوازم تزئینی مختلفی نیز استفاده می‌شود. اگر کمی در بازار توجه کنید می‌توانید محصولات متنوعی را ببینید که با چرم ورنی ساخته شده‌اند.

چرم ابر و بادی

این نوع چرم‌ها نیز دارای ویژگی‌های زیادی هستند. از نظر جنس آنها تفاوتی با دیگر انواع چرم ندارند. مهم‌ترین عاملی که باعث تفاوت آنها می‌شود طرح ابر و بادی است که روی آنها نقش بسته است. این طرح ابر و باد بسیار زیبا و جذاب است و به همین علت نیز می‌توان از آن برای تولید انواع مختلفی از محصولات استفاده کرد. برای مثال در بسیاری از لوازم تزئینی و کیف‌های مختلف از چرم‌های ابر و باد استفاده می‌شود.

چرم شبرو

معمولا برای درست کردن چرم شبرو از پوست گاو یا گوسفند استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های ظاهری مهم این نوع چرم این است که قسمت رویی آنها معمولا به شکلی براق ساخته می‌شود. همین موضوع نیز باعث جذابیت ظاهری هرچه بیشتر آنها می‌شود. از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که پوسته آنها معمولا لطافت زیادی دارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این نوع چرم طبیعی بسیار مرغوب بوده و فروش زیادی نیز دارد. چرم‌های شبرو معمولا از سطحی‌ترین قسمت پوست ساخته می‌شود و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا کیفیت بالایی داشته باشد.

چرم چاپی

یکی از انواع چرم طبیعی موجود در بازار چرم‌های چاپی هستند. این نوع چرم‌ها معمولا دارای طراحی‌های خاص و جذابی هستند و به همین علت نیز از محبوبیت زیادی در دنیای مد برخوردار هستند. یکی از ویژگی‌های مهمی که این نوع چرم دارد این است که شما خیلی ساده و راحت می‌توانید انواع طرح‌ها را روی آنها پیاده‌سازی کنید و از این نظر محدودیتی برای شما وجود ندارد. نکته مهم این است که شما می‌توانید انواع تصاویر را نیز روی این چرم‌ها پیاده کنید. به همین علت نیز در بسیاری از موارد در صنعت مد می‌توان از چرم‌های چاپی استفاده کرد.

چرم مصنوعی

وقتی که صحبت از انواع چرم می‌شود باید بدانید که یکی دیگر از انواع این محصولات چرم‌های مصنوعی هستند که امروزه در موارد متعددی استفاده می‌شوند. این نوع چرم در واقع نوعی فرآورده پلاستیکی است که با استفاده از محصولات شیمیایی تولید و ساخته می‌شود. این نوع چرم امروزه در تولید انواع کیف و کفش دارای کاربردهای زیادی است و به همین علت نیز از فروش زیادی برخوردار است. چرم‌های مصنوعی ویژگی‌ها و مزایای متنوعی را به شما ارائه می‌دهند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیف چرمی دیوید جونز

1- چرم مصنوعی می‌تواند یک گزینه کم هزینه جایگزین برای چرم‌های طبیعی باشد. این محصولات دارای سطحی براق هستند و همین موضوع نیز باعث جذابیت ظاهری بسیار زیاد آنها شده و باعث می‌شود تا در تولید بسیاری از محصولات مانند کیف و کفش استفاده شوند.

2- یکی از ویژگی‌های مهمی که این نوع چرم ارائه می‌دهد قابلیت انعطاف‌پذیری بالای آن است. این انعطاف‌پذیری بالا به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید خیلی ساده و راحت از آن در موارد مختلفی استفاده کنید.

3- ویژگی مهم دیگری که این نوع چرم به شما ارائه می‌دهد این است که به میزان زیادی در برابر لکه مقاوم است. از طرف دیگر نباید فراموش کرد که تمیزکردن چرم‌های مصنوعی در مقایسه با چرم‌های طبیعی کار ساده‌تری است.

4- این چرم‌ها امروزه در تنوع رنگی بالایی به شما ارائه می‌شوند. به همین علت نیز دست شما برای انتخاب و خرید از میان آنها کاملا باز خواهد بود.

5- یکی از ویژگی‌های مهم این نوع از انواع چرم این است که آنها به‌صورت کاملا عایق در برابر حرارت بدن عمل می‌کنند. به همین علت نیز برای مثال کفش‌هایی که با استفاده از این نوع چرم ساخته می‌شوند می‌توانند یک گزینه بسیار مناسب برای فصل‌های سرد سال باشند.

6- آخرین ویژگی و مزیتی که باید به آن دقت داشته باشید نیز این است که چرم‌های مصنوعی در اکثر مواقع قیمت بسیار مناسب‌تری در مقایسه با چرم‌های طبیعی دارند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا خرید آنها از نظر اقتصادی کاملا به‌صرفه‌تر باشد.

یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره چرم‌های مصنوعی بدانید این است که از آنها برای تولید کیف‌های چرمی دیوید جونز همچون کیف دستی، کیف اداری و کیف دوشی استفاده می‌شود. این چرم‌ها از مقاومت و زیبایی ظاهری بالایی برخوردار هستند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا وقتی که شما از آنها استفاده می‌کنید بتوانید جذابیت ظاهری و کیفیت بالایی را دریافت کنید. از طرف دیگر استفاده از انواع چرم مصنوعی در تولید این کیف‌ها باعث می‌شود تا در کنار کیفیت بالا این محصولات قیمت مناسبی را نیز به شما ارائه دهند.

سخن پایانی

انواع چرم براساس فاکتورها و پارامترهای مختلف به دسته‌های متفاوتی تقسیم‌بندی می‌شود. یک دسته‌بندی کلی تقسیم این دو به چرم‌های طبیعی و مصنوعی است. هریک از انواع این چرم‌ها دارای ویژگی‌ها و کاربردهای مخصوص به خود هستند. امروزه از چرم‌های مصنوعی برای تولید و ساخت کیف‌های دیوید جونز مانند کیف دوشی و کیف اداری زنانه نیز استفاده می‌شود. همین عامل نیز باعث می‌شود تا محصولات این برند که بهترین برند کیف زنانه در ایران است، کیفیت و عملکرد بسیار خوبی داشته باشند. برای خرید این محصولات می‌توانید همین حالا از طریق سایت ما اقدام کنید.

 

سوالات متداول

1- انواع چرم طبیعی کدام است؟

انواع چرم طبیعی بر اساس وزن و ضخامت، نوع پوست حیوان و شکل ظاهری به 20 دسته تقسیم می شوند. چرم سبک، چرم ورنی، چرم ساده، چرم گاومیش و … از انواع چرم های طبیعی هستند.

 

2- انواع چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری کدامند؟

چرم ورنی، چرم ابر و بادی، چرم چاپی و چرم شبرو از انواع چرم طبیعی بر اساس شکل ظاهری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *